Koçluk

Bir insanın, bir takımın ya da ilişkinin potansiyelini ortaya çıkarabilmenin hikayesidir koçluk.

Küçüklüğümüzde kodlanmış bir davranıştır başkalarını (ebeveyn, kardeş, öğretmen, eş, amir vs.) memnun etmek. Sevilme ihtiyacımız ve cezalandırılma korkumuz bu davranışımızı destekler. Yetişkinliğimizde güçlü bir alışkanlık halini alır ve çoğu zaman başkalarının dediğine bakarak kendimizi değerlendirme eğilimi içerisindeyizdir. Onların dediğine göre iyi ya da kötü hissederiz kendimizi.

Burada kaçan fırsat,  kendimizi tanıma ya da bilmedir. Uyanış gerçekleşene kadar da bu böyle sürer. Uyanış, farkındalığımızla başlar. Koçluğun çalıştığı yer tam da burası. Farkındalık, yapabileceklerinizin farkına varmak, potansiyelinizi farketmek, “kim”, “ne”, “ne zaman”, neden sorularını yanıtlamak zor değildir çoğu zaman. Koçluk seanslarından elde edebileceğiniz en yüksek fayda, soruların en zoru olan “nasıl” sorusuna verilecek yanıtı bulmak için çalışabilmektir.

Bir insan kendini farkeder ya da bir takım, hatta bir ilişki ve sonrası sizde zaten var olan cevap ya da çözümdür, eylem kendiliğinden gelir..

Lemi PCC, ACPC ünvanlarına sahip ICF onaylı bir ADLER mezunu profesyonel koçtur. Aşağıdaki başlıklarda size ışık olmaya çalışacaktır.

 

Lemi hakkında detaylı bilgi için Lemi Çağlar sayfasını inceleyebilirsiniz.