Lemi ÇAĞLAR Kimdir?

1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. İş hayatına 1989 yılında, üniversite yıllarında da yarı zamanlı çalıştığı İdeal Kazan Makine Sanayi firmasında atölye şefi olarak başlamıştır. Askerlik görevini tamamladıktan sonraki iş yaşamı, 1992 yılında Oyak-Renault ‘da, gövde kalite sorumlusu olarak devam eder. Bu görev süresince Toplam Kalite, Sac Yüzey Kalitesi Ölçümleme ve Otokontrol sistemlerini devreye almıştır.

Bu görevden sonra 2000 yılında, şirket içinde bulunan eğitim enstitüsüne, mekanik bakım eğitimleri danışmanı olarak atanmış ve FESTO’dan aldığı sertifikalı eğitimlerden sonra şirketin mekanik bakımcı kadrolarının yetiştirilmesinde (765 kişi / 2625 eğitim saati) uzun yıllar görev yapmıştır.

1999 yılında, Nissan-Renault Şirket Evliliğinden sonra oluşturulan Renault Üretim Sistemi (SPR) çerçevesinde Yalın Üretim Sistemi devreye alma çalışmalarında uzman eğitmen olarak görevlendirilmiş, Nissan Takım Lideri Yetiştirme programlarına (Yönetici Yetiştirme Programları, Atölye Simülasyonları, Standart Yazma Teknikleri, KAIZEN, 5S, QC-STORY, POKA-YOKE, KANBAN, SMED, Değer Akış Analizi vb.) katılmış ve sertifika almaya hak kazandıktan sonra uzun yıllar Takım Lideri yetiştirme programlarında eğitmenlik yapmış (306 kişi / 1032 eğitim saati) ve eğitmen yetiştirmiştir. Bu görevinin yanı sıra Nissan Verimlilik Mühendisliği Eğitimlerini tamamlayarak, şirket yan sanayilerinde (13 şirket) verimlilik mühendisliği yapmış ve bu kapsamda yapılan grup çalışmalarını yöneterek, verimlilik liderleri (130 kişi / 4160 eğitim saati) yetiştirmiştir.

Diğer yandan şirkette mavi yaka olarak çalışan personelin yıllık terfi programlarını, TİS gereği, Metal Sanayi İş Değerleme Sistemi ni (MİDS) referans alarak (MİDS kitapçığında tanımlı mesleklerden, Oyak Renault için geçerli olan 57 mesleğin teorik ve pratik sınavlarının yapılması) yönetmiştir. Yaklaşık 10 yıl süren bu çalışmalardaki öğrenmelerinden sonra, mavi yaka çalışan kategori sınavı yerine, mavi yaka kariyer sistemi düşüncesi olgunlaşmış ve çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırmıştır. Yaklaşık 3 yıllık süreçte çalışma grupları yönetmiş ve sonuç olarak, İşe Alım Matrisi-MİDS Bazlı Kariyer Parkurları-Yetkinlik Bazlı Terfi ve Atama-Teknik Kadro Yapılandırma-Norm Kadro Yapılandırma etaplarının tamamlandığı Mavi Yaka Kariyer Sistemi 2013 de şirket bünyesinde uygulanmaya başlanmıştır.

2009 – 2013 yılları arasında, MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) çatışı altında yapılan çalışmalarda şirketini temsil ederek, Otomotiv Sektörü için Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Mesleki Yeterliliklerin (Otomotiv Elektirikçisi Seviye 4 – 11UMS0120-4 / Otomotiv Kontrol Test ve Ayar İşçisi Seviye 4 – 12UMS223-4 / Otomotiv Boya Onarımcısı Secviye 4 – 11UMS0115-4 / Otomotiv Sac Şekillendirmecisi Seviye 3 – 11UMS0122-3 / Otomotiv Elektromekanikçisi Seviye 5 – 11UMS0121-5 / Otomotiv Ön Düzencisi Seviye 3 – 11UMS0118-3 / Otomotiv Mekanikçisi Seviye 4 – 11UMS0119-4 / Endüstriyel Taşımacı Seviye 3 – 10UMS0045-3 vb.) yazılmasına katkı vermiştir.

Enstitü yıllarının sonlarına doğru kişisel gelişim eğitimlerine (Sunuş Teknikleri, Problem Çözme Teknikleri, İç Eğitmen Yetiştirme, Eğitim yazma Sanatı, Kuşaklar ve İletişim, Etkili iletişim, Çatışma Yönetimi, Stres ve Öfke Kontrolü, Takım Olmak, Takım Liderliği, Liderlik vb.) yönlenerek, uzman eğitmenliğini bu yönde de geliştirmiştir. Franklin Covey’den aldığı sertifikalı eğitimlerden sonra Eğitim Enstitüsünde geçen çalışma hayatında bir çok branş için yetişkin eğitimleri yazmıştır.

2011 yılında İnsan Kaynaklarına atanarak, Mekanik Üretim Bölümü İnsan Kaynakları Meslek Sorumlusu görevine başlamış ve görevi gereği koçluk mesleği ile tanışmıştır.
Koçluk kariyerine 2013 Adler International Learning “Profesyonel Koçluğun Temelleri” eğitimi ile başlamış ve sırasıyla “İş Ortamında Koçluk” eğitimi,  “Usta Koçluğa Doğru ilerleme” eğitimi ve 2016 da Practicum “İleri Düzey Koçluk Eğitimi” ni tamamlamıştır. Şirket içi Yönetici Koçluğu, Kariyer Koçluğu ve Performans Koçluğu görevlerini gerçekleştirmiştir. ICF üyesi ve PCC, ACPC koçluk ünvanlarına sahip olan Lemi ÇAĞLAR, emeklilik kararı alarak Şubat-2018 de Oyak Renault A.Ş. den ayrılmıştır. Emekliliği sadece iş değiştirme algısıyla karşılayıp, Uzman Eğitmenlik, Endüstriyel Danışmanlık ve Koçluk mesleklerindeki çalışmalarını sürdürmeyi amaçlamaktadır.

Sertifikalar

  • İnsan Kaynakları Sertifika Programı, İstanbul Üniversitesi
  • Koçluk Sertifika Programı, Adler International Learning
  • Mentörlük Tribe
  • Eğitmen Eğitimi Franklin Covey
  • Eğitim Yazma Eğitimi Franklin Covey
  • Sunuş Teknikleri Oyak Renault
  • Proses Verimlilik Danışmanlığı Oyak Renault
  • Yalın Üretim Teknikleri Oyak Renault – Nissan
  • Etkili İletişim ve İkna Teknikleri Oyak Renault
  • Mekanik Bakımcı Eğitimleri FESTO

Lemi Linkedin Profili